5 Korzyści z czytania: dlaczego warto czytać każdego dnia

Październik 20, 2017 Korzyści z czytania
books

Kiedy ostatni raz przeczytałeś książkę lub artykuł z magazynu? Czy twoje codzienne zwyczaje czytelnicze skupiają się wokół tweetów, aktualizacji Facebooka czy wskazówek na temat twojej natychmiastowej mąki owsianej? Jeśli jesteś jednym z niezliczonych osób, które nie mają zwyczaju regularnie czytać, może się nie zgadza: czytanie ma znaczną liczbę korzyści, a tylko kilka korzyści czytania są wymienione poniżej.

1. Stymulacja mentalna

Badania wykazały, że pobudzenie psychiczne może spowolnić postępy (lub być może nawet zapobiec) chorobie Alzheimera i demencji, ponieważ utrzymywanie mózgu w aktywności i zaangażowaniu zapobiega utracie mocy. Podobnie jak inne mięśnie w ciele, mózg wymaga ćwiczeń, aby utrzymać silne i zdrowe, więc frazę „używać go lub stracić” jest szczególnie przydatna, jeśli chodzi o twój umysł. Rozwiązanie zagadek i granie w gry, takie jak szachy, okazały się pomocne w stymulacji poznawczej.

2. Redukcja stresu

Niezależnie od tego, ile stresu masz w pracy, w twoich osobistych relacjach, czy w niezliczonych innych kwestiach, z jakimi boryka się codzienne życie, wszystko to ucieka, gdy straci się w świetnej historii. Dobrze napisana powieść może cię przenosić do innych sfer, podczas gdy artykuł, który cię interesuje, będzie cię rozpraszał i trzymałby cię w tej chwili, pozwalając odprężeniu się odpocząć i umożliwić odpocząć. A egzystuje tak dużo książek, tak wiele jak automaty do gier do gier w kasynie online, które też pozwalają na redukcję stresu. Ale nie ma nic lepszego od książki!

3. Wiedza

Wszystko, co czytasz, wypełnia Twoją głową nowymi fragmentami informacji i nigdy nie wiadomo, kiedy może być przydatne. Im więcej masz wiedzy, tym lepiej przygotuj się, aby stawić czoło każdemu wyzwaniu. Dodatkowo, jest trochę pożywienia dla myślenia: jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w tragicznych okolicznościach, pamiętaj, że chociaż możesz stracić wszystko inne-twoja praca, swoje posiadłości, pieniądze, a nawet wiedza na temat zdrowia nigdy nie mogą być zabrane od ciebie.

4. Rozszerzenie słownictwa

Dotyczy to powyższego tematu: im więcej czytasz, tym więcej słów, na które się narażasz, i nieuchronnie wejdą w Twoje słownictwo. Mówienie i mówienie jest bardzo pomocne w każdym zawodzie i wiedząc, że możesz rozmawiać z wyższymi ludźmi z pewnym siebie może stanowić olbrzymie zwiększenie twojego poczucia własnej wartości. Mogłoby to nawet pomóc w twojej karierze, ponieważ ci, którzy są dobrze czytani, dobrze mówieni i znający różne tematy, częściej uzyskują promocje (i częściej) niż ci, którzy mają mniejsze słowniki i brak świadomości literatury, przełomów naukowych i globalnych wydarzeń. Czytanie książek ma również kluczowe znaczenie dla uczenia się nowych języków, ponieważ osoby nie będące rodzimymi rodzicami uzyskują wrażenie na słowach używanych w kontekście, co poprawi płynność wypowiadania się i pisania.

5. Poprawa pamięci

Kiedy czytasz książkę, musisz zapamiętać asortyment postaci, ich tła, ambicje, historię i niuanse, jak również różne łuki i podziały, które splatają się przez każdą historię. To dość uczciwe wspomnienie, ale mózgi są wspaniałymi rzeczami i mogą sobie przypomnieć te rzeczy z względną łatwością. Niespodziewanie, każda nowa pamięć, którą tworzysz, nadaje nowe synapsy (szlaki mózgowe) i wzmacnia istniejące, co wspomaga pamięć krótkotrwałą, a także stabilizuje nastroje. Jakie to jest świetne?