Polskie książki do przeczytania przed 30-tymi urodzinami

Listopad 7, 2017 książki
books

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną – Dorota Masłowska (2005)

Chaotyczna, surrealistyczna, wulgarna, ciemno komiczna i zapierająca dech w piersiach powieść debiutancka Masłowskiej stała się bestsellerem wkrótce po jej publikacji w 2002 roku. Monolog przez uciekiniera w poszukiwaniu następnej dziewczyny i linię szybkości, podczas gdy Rosjanie przejęli lokalny czarny rynek. Czy wojna zbliża się czy są to urojenia uzależnione od narkotyków? Fikcja jak roller coaster.

Kapuściński non-fiction – Artur Domosławski (2012)

Books

Fascynujący i skomplikowany portret jednego z najbardziej wybitnych polskich dziennikarzy i autora Cesarza, Szachy z Szachów i Imperium. Domosławski maluje obraz niedoskonałego człowieka- Kapuściński był genialnym dziennikarzem, który musiał poczynić kompromisy z autorytarnym reżimem, aby pisać. Pomimo jego pism popychających kontrowersje poprzez łączenie faktów i fikcji, jego współpracę z służbami bezpieczeństwa i jego kilkoma sprawami (jednym z powodów, dla których jego żona starała się powstrzymać publikację książki w Polsce), jego książki zostały podziwiane i lubiane przez czytelników dookoła świata. Wspaniała biografia dziennikarza.

Cyberiada – Stanisław Lem (2008)

W 1974 r. Stanisław Lem został poinformowany FBI przez legendarnego amerykańskiego pisarza science fiction, Phillipa K. Dicka, który wierzył (prawdopodobnie z powodu schizofrenii), że Lem był w rzeczywistości pseudonimem złożonym z członków komisji partii komunistycznej: „pisze poprzez kilka stylów „, powiedział Dick. Ale w rzeczywistości Lem był po prostu niewiarygodnie wymyślnym i jedynym autorem, najlepiej znanym na Zachodzie z powieści Solaris. Nie musisz być fanem fantastyki science fiction, która została zdmuchnięta przez jego dzieło The Cyberiad. W robotach zdominowanych przez przyszłość, rywalizujące z wynalazcami i najlepszych przyjaciół Clapaucius i Trurl podróżują po galaktyce, stwarzając coraz to śmieszne i nonsensowne wynalazki. Pod tą atrakcyjną kolekcją śmiesznych opowieści o dwóch robotach i ich przygodach Lem zagłębia się w złożoność naszej ludzkości. To świetna książka, która ma odzwierciedlać relacje międzyludzkie i ludzka przyszłość. Ale jest to zła książka do czytania jeśli szukasz jak grać z sukcesem w kasynie. Przewodnik dla kasyna jest bardziej odpowiedni dla tych celów.

Books

Dom dzienny, dom nocny – Olga Tokarczuk (2002)

Tokarczuk jest uważana przez wielu za jednego z najlepszych polskich pisarzy piszących dzisiaj. Książka została przetłumaczona na język angielski. Jest to zbiór powiązanych ze sobą opowieści i obserwacji w mieście Nowa Ruda iw okolicach. „Jeśli śmierć jest niczym złym, ludzie przestaną umierać natychmiast”, mówi jeden z sąsiadów, Marta. Przeszłość i teraźniejszość, marzenia i rzeczywistość, życie i śmierć, łączą się w tę świetnie pomysłową prozę o zwykłym ludzkim życiu.